Katlanır Bisiklet ve Avantajları

Katlanır Bisiklet ve Avantajları

Kalabalıklaşan şehir hayatında bisiklet sürme aktivitesini gerçekleştirmek giderek zorlaşıyor. Gerek araç ve yaya kalabalığının vermiş olduğu hareket sıkıntısı gerekse bisikletleri park edecek alanın kısıtlı olması bu aktivitenin gerçekleşmesini engelleyen etmenler arasında yer alabiliyor. Bu noktada katlanır bisikletler şehir hayatında bisiklet sürme aktivitesini kolaylaştırıyor. Katlanır bisikletler ise günlük hayatta daha fazla karşımıza çıkmaya başladılar. Katlanan bisiklet kullanmanın avantajları neler? İşte bazı ipuçları:

Katlanır Bisiklet Nedir?

Katlanır bisiklet, bir bisikletin alanını verimli kullanılarak daha az yer kaplaması ve daha pratik taşınması amaçlanarak kullanıma sunulmuş bir taşıma aracı olarak tanımlanabilir. Katlanır bisikletin bu kompakt yapısı sayesinde herhangi bir araçta (tren vagonu, otomobil, vapur, metro gibi) kolaylıkla taşınması sağlanabiliyor. Katlanır bisikletlerin manevra yetenekleri ve boyutları sayesinde şehir içinde sürüş imkânı sağlaması ise bisiklet severlerin rahat etmesini sağlıyor.

Elektrikli Katlanır Bisiklet Nedir?

Elektrikli katlanır bisiklet, kolay taşınabilmesi ve elektrikle çalışır olması yönüyle dikkat çekiyor. Bu bisikletler, güç harcamadan hareket etme imkânı sağlıyor. Şehir içi ve şehir dışı kullanım için uygun olan elektrikli bisikletler güç kaynağı olarak elektrik enerjisini kullanıyor. Şarj edilme ve şarjını harcama süresi marka ve özelliklerine bağlı olarak farklılık gösteriyor.

Satın alınacak elektrikli katlanır bisikletin kullanım alanına göre seçilmesi bisikleti kullanacak kişi için önemli. Yüksek depolama alanı olan bir elektrikli katlanır bisiklet tercihinde daha hızlı ve daha uzun bir sürüş yapılabilir. Ancak unutulmamalıdır ki yüksek depolama alanı için bisiklette yer alacak olan akü sistemi elektrikli katlanır bisikleti klasik katlanır bisiklete göre daha ağır hale getirebiliyor.

Elektrikli katlanır bisikletlerde yaklaşık saatte 45 km yol aldıracak modellere rastlanılıyor. Çoğu elektrikli katlanır bisiklet modelinde bulunan gösterge paneli sayesinde bisikletin şarjı ve hızı kontrol edilebiliyor. Elektrikli katlanır bisikletler, şarjları bittiği durumlarda manuel olarak kontrol edilebiliyor.

Katlanır elektrikli bisiklet modelleri; kullanacak kişinin cinsiyeti, vites tipi, fren tipi, katlanabilirdik, marka ve jant gibi özelliklerine göre seçilebilir.

Katlanır Bisikletler Nasıl Çalışır?

Klasik ya da elektrikli katlanır bisikletler pratik açma ve kapama mekanizmasına sahiptirler. Bisiklette katlama yerleri; pedal, gidon ve orta kısımdan oluşuyor. Katlanır bisiklette önce pedallar içe doğru eğilerek katlanıyor. Sonrasında gidon ortadan ikiye katlanıyor. Son olarak bisikletin ortadan ikiye katlanması ile katlanır bisikletin katlama işlemi son buluyor. Bu işlem sonrası mandal tarzı bir sistem ile katlanır bisikletler kilitleniyor. Farklı markalara sahip olsalar da genelde katlanır bisikletlerin katlanma işlemi benzer özellikler taşıyor.

Katlanır bisikletlerin açılma işlemleri de benzer prensipte gerçekleşiyor. Önce katlanır bisikletin tutma kolu kaldırılır. Sonrasında gidon kısmı açılır. Bu işlemden sonra sele kısmının altındaki mekanizma kaldırılarak katlanır bisiklet ortadan ikiye açılır. Son olarak pedalların açılması ile açma işlemi tamamlanıyor. Oldukça pratik açma ve kapama işlemine sahip olan katlanır bisikletlerin açma ve kapama işlemleri yaklaşık iki dakika içinde tamamlanıyor.

Katlanır Bisikletlerin Ağırlığı ve Boyutu

Katlanır bisikletlerde merak edilen konuların başında ağırlıklarının ve kapladıkları alanın ne kadar olduğu soruları geliyor. Katlanır bisikletlerde ağırlık ve boyut satın alınılacak markaya göre değişiklik gösterebilir. Bununla beraber genellikle 12 ile 14 kilo arasında değişen ağırlıklara sahip oldukları ve tek elle taşınabildikleri belirtilebilir. Boyutları yine farklılıklar olabilmekle birlikte kapalı halde iken: 78 x 66 x 38 cm ile 80 x 66 x 47 cm arasında değişiklik gösterebiliyor. Katlandıktan sonra kendi çantasının içine konularak ya da tekerleri sürüklenerek katlanır bisikleti taşımak mümkün.

Katlanır Bisikletlerde Vites Sistemi

Katlanır bisikletlerde vites sistemi genelde arka kısımda bulunuyor. Uzun turlar için tasarlanan modellerinde ön vites sistemi de bulunabiliyor. Genelde altı ya da yedi kademe bir vites sistemi dik ve uzun rampaları olmayan şehirlerde katlanır bisiklet kullanmak için yeterli. Sekiz ve daha fazla vites sistemi bulunan katlanır bisikletler genellikle dik ve uzun rampaları bulunan yerleşkeler için daha kullanışlı olabiliyor.

Bisikletlerin Şehir İçindeki Yararları

Katlanır bisikletlerin üretim amaçlarından biri az yer kaplaması. Bu sayede kısıtlı alana sahip şehir yaşantısında oldukça kullanışlı oluyor. Otomobil, otobüs, vapur gibi alanlarda katlanılabilir olma özellikleri sayesinde rahatlıkla taşınabiliyor. Ayrıca üstün manevra yetenekleri sayesinde yaya ve araçları rahatsız etmeden kullanılabiliyor.

Elektrikli katlanır bisikletlerin fiziksel kuvvet olmadan kullanılmaları ulaşım açısından avantaj sağlıyor. Ayrıca pratik katlama ve açma özellikleri sayesinde kullanım kolaylığı sağlayan katlanır bisikletler zaman tasarrufuna da imkân veriyor. İş yeri, ev, okul gibi alanlarda çok az alan kaplamaları sayesinde kolaylıkla park ediliyor.

Katlanılır Bisiklet Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Elektrikli veya klasik katlanır bisiklet seçerken, öncelikle nasıl bir yerde ve hangi amaçla kullanılacağını belirlemek doğru modeli bulmak açısından yararlı olabilir. Bu amaçlar belirlendikten sonra katlanır bisikletin teknik özellikleri, ağırlığı, vites sistemi gibi detayları incelenebilir. 6 vitesli olan bisikletler genellikle şehir içi yaşamda uygun olarak görülüyor. Çelik fren sistemleri sayesinde hızlı fren yapma imkânı dikkat çeken bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Katlanır bisiklet modellerinde ağırlık ve boyut bisikletin seçiminde belirleyici rol oynayabiliyor. Teknik özelliklerin değişkenliğine bağlı olarak katlanır bisikletlerin fiyatlarında değişikliklerin olduğu söylenilebilir. Çamurluk, kılıf, yan ayak, portbagaj, çalınmaya karşı aydınlatma, LED ışık gibi aksesuarlar katlanır bisikletlerin kullanımı kolaylaştırıyor.

Katlanır Bisiklet ve Avantajları

Teknolojinin Hızını Woomino’da Yakala

Ev & yaşam ve elektronik ürünlere ilgi duyuyor, ancak teknolojinin hızı bütçenizi yoruyorsa binlerce ürün arasından size en uygununu Woomino’da bulmanız mümkün. Son model televizyon, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, buzdolabı ve küçük ev aletleri alarak teknolojiyi evine taşımak isteyen online alışveriş tutkunları için Woomino, kaliteyi zengin ürün çeşitleri arasından en uygun fiyata temin etmenizi sağlıyor. Mutfaklarınızın olmazsa olmazı; kahve makinesi, mikser, blender, tost makinesi, meyve sıkacağı gibi zengin ürün yelpazesi de Woomino’da beğeninize sunuluyor.

İnternet (woomino.com) üzerinden alışveriş yapmak, üstelik bunu geniş ürün çeşitliliği ve uygun fiyatlar ile gerçekleştirmek pek çok insan için terapi gibidir. Bu yüzden siz de alışveriş yaparak kendinizi rahatlatmak ve ihtiyaçlarınızı karşılamak için Woomino’yu ziyaret edebilirsiniz.

Tüm İhtiyaçlarınız Bir Tık Uzağınızda

Yalnızca kendi evinizde kullanabileceğiniz değil, aynı zamanda arkadaşlarınıza hediye edebileceğiniz tüm ürünlere de Woomino üzerinden ulaşabilir, isterseniz kendi adresinize, isterseniz de arkadaşınızın adresine sipariş verebilirsiniz. Siz de birbirinden farklı ürünler, uygun fiyat avantajları ve konforlu bir alışveriş deneyimi için Woomino’yu tercih edebilirsiniz.

Ürün ve Kampanyalarımıza Woomino Instagram hesabımızdan ulaşabilirsiniz.


Katlanır Bisiklet ve Avantajları hakkında çeşitli detayları paylaştığımız içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bu ve bunun gibi içeriklerin devamı için bizleri takipte kalın.

Woomino BLOG

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir