Bilgisayar Temizliği Nasıl Yapılır?

Bilgisayar Temizliği Nasıl Yapılır?

Herkes dizüstü bilgisayarının dışarıdan kusursuz görünmesini ister fakat pc’lerin içi daha önemlidir. İçerisinde toplanan kir ve kırıntılar pc’lerin hava yollarını tıkayarak fazla ısınmasına ve performans yetersizliğine sebep oluyor. Haliyle optimum performansın korunması ve daha uzun ömürlü  kullanım için bilgisayar temizliği şart. Aynı zamanda estetik görüntü ve kullanım rahatlığı için ekran ve klavye temizliği de gerekiyor. Nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız, notebook bakım ve  temizleme adımlarını en ince ayrıntısına kadar bu yazıda okuyabilirsiniz.  

Bilgisayar Temizliği Gerektiren Durumlar:

Bilgisayarınızı en düşük performans kaybıyla uzun ömürlü kullanmanın yöntemi düzenli temizlikten geçiyor. İş işten geçmeden önlem almak için aşağıdaki belirtileri dikkate almanızda fayda var.

Yüksek Derecede Isınma: Yüksek performans gerektiren bilgisayar oyunları ve grafik yazılımları doğal olarak işlemcinin ısınmasına neden oluyor. Bilgisayarlarda ısınma problemini en aza düşürmek için ise soğutucu ve fan birimleri kullanılıyor. Bilgisayarın içinde zamanla biriken toz kırıntıları bu birimleri tıkayarak soğutma performansının düşmesine yol açıyor.  

Performans Yetersizliği: Bilgisayar bileşenleri aşırı sıcaklık değerlerine ulaştığında ısı dengesini korumak için performansını düşürmeye başlıyor. Bu durumda dosyaların, belgelerin ve uygulamaların yavaş aktarılması, uygulamaların geç açılması ve hatta aniden kapanma gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Ayrıca ısınan bilgisayarlarda yeni bir internet ağına bağlanırken daha uzun dakikalar beklemek gerekiyor.

Pil Ömrünün Azalması: Bilgisayarların çok ısınması, sistemi istediği konuma ulaştırmak için olması gerekenden fazla çalıştığı anlamına geliyor. Sıcaklığı anormal derecede artan donanımların soğutulması için fanlar tam kapasitede çalışmaya başlıyor. Bu da hem daha yüksek sesli bir fan çalışmasına hem de bilgisayar şarjının daha az ömürlü olmasına neden oluyor. Bilgisayarı düzenli fonksiyon içerisinde temizleyerek daha uzun ömürlü bir pil kullanımı elde edebilirsiniz.

Laptop İçi Nasıl Temizlenir?

Performans kalitesini daha akışlı kullanmak için birbirinden farklı bilgisayar hızlandırma ve geliştirme yöntemleri var ancak fiziki temizlik kullanım ömrüne direkt etki ettiği için diğerlerinden çok daha önemli. Bilgisayarın içini temizlemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Öncelikle bilgisayarı kapatın ve prizle bağlantısını kesin.

Eğer bilgisayarınız çıkarılabilir bataryaya sahipse paneli ayırmadan önce bataryayı yerinden çıkarın.

Bilgisayarınızın panelini çıkarmak için küçük vidaları yerinden ayırmanız gerekiyor. Bunun için bilgisayar ve telefon onarımlarında kullanılan mini tornavida setlerine ihtiyacınız var.

Arka kapağı çıkarmak için vidaları sökmek yetmiyor. Bilgisayarların kasa ve arka paneli birbirine tırnaklarla bağlı tekparça bir yapıya sahip olduğundan, bağlantı noktalarında bir boşluk bulup ince bir kart yardımıyla paneli kasadan ayırmalısınız.

Üzerinde herhangi bir donanım veya parça bulunmayan arka paneli bir fırça yardımıyla tozlardan arındırın ve nemli bir bezle diğer toz kalıntıları silin.

Bilgisayarınızı ilk kez açıyorsanız, fan bölümünün yanı sıra diğer bölümlerin de tozlandığını görebilirsiniz.

İşlemci, disk, RAM ve diğer kısımları etrafındaki toz kalıntıları pamuklu çubuk veya yumuşak bir fırça kullanarak gevşetin.

Gevşeyen tozları etkili bir şekilde uzaklaştırmak için genellikle bilgisayar temizleme kompresörü kullanılıyor. Kompresör gibi basınçlı hava üfleyen bir cihazınız yoksa fön makinesi veya elektrikli süpürge kullanmayı da deneyebilirsiniz.

Bilgisayar Temizliği Nasıl Yapılır?

Bilgisayar Fanı Nasıl Temizlenir?

İçindeki kuytu dip köşeleri hallettikten sonra sıra en önemli aşama olan bilgisayar fan temizleme işlemine geliyor. Çünkü aşırı ısınma, donma ve düşük pil ömrü gibi sorunların asıl nedeni fanda biriken toz ve kirlerdir.

Bilgisayar fanı temizleme işleminde yapılması gereken adımlar şu şekilde:

Fan birimi çoğu modelde kasanın iç kısmına vidalarla bağlı oluyor. Bilgisayar fan temizliği için öncelikle bu vidaları söküp parçayı yerinden ayırmalısınız.

Fanı çıkardığınız yerin hemen yanındaki havalandırma boşluklarını temizleyin. Toz birikintilerini bir cımbız desteğiyle çıkarabilirsiniz.

Fanındaki kirleri basınçlı hava üfleyen bilgisayar temizleme spreyi veya fırça kullanarak temizleyin. Hava üflerken kanatların dönmesi tozların gitmesine engel olabilir. Bu yüzden fan kanatlarını elinizle sabitleyerek hava vermenizde fayda var.

Fan kanatlarındaki kir kalıntıları çıkarmak için ıslak temizlik yapmayı da düşünebilirsiniz. Bu aşamada fanı güç kaynağına bağlayan kabloyu suyla temas ettirmemeye çalışın.

İyice temizlediğinizden emin olduktan sonra bilgisayar fanını kasadaki yerine tekrar monte edin.

Bilgisayarlarda Aşırı Isınmanın Gizli Nedeni: Termal Macun

Bilgisayarlarda soğutmadan sorumlu en temel birim fan olmasına rağmen işlemcinin aşırı ısınmasını önlemek için aynı zamanda termal macun adı verilen bir madde kullanılıyor. Hazır bilgisayarın içini açmışken, termal macunun kuruyup kurumadığını kontrol edebilirsiniz.

Termal macunların nerede olduğunu anlamak için fan ve işlemci arasında genellikle bakır renkli olan hava borularını bulun.

Gerekli klips ve vidaları söktükten sonra soğutma sistemini hafifçe yerinden çıkarın.

Bilgisayar Temizliği Nasıl Yapılır?

Teknolojinin Hızını Woomino’da Yakala

Ev & yaşam ve elektronik ürünlere ilgi duyuyor, ancak teknolojinin hızı bütçenizi yoruyorsa binlerce ürün arasından size en uygununu Woomino’da bulmanız mümkün. Son model televizyon, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, buzdolabı ve küçük ev aletleri alarak teknolojiyi evine taşımak isteyen online alışveriş tutkunları için Woomino, kaliteyi zengin ürün çeşitleri arasından en uygun fiyata temin etmenizi sağlıyor. Mutfaklarınızın olmazsa olmazı; kahve makinesi, mikser, blender, tost makinesi, meyve sıkacağı gibi zengin ürün yelpazesi de Woomino’da beğeninize sunuluyor.

İnternet (woomino.com) üzerinden alışveriş yapmak, üstelik bunu geniş ürün çeşitliliği ve uygun fiyatlar ile gerçekleştirmek pek çok insan için terapi gibidir. Bu yüzden siz de alışveriş yaparak kendinizi rahatlatmak ve ihtiyaçlarınızı karşılamak için Woomino’yu ziyaret edebilirsiniz.

Tüm İhtiyaçlarınız Bir Tık Uzağınızda

Yalnızca kendi evinizde kullanabileceğiniz değil, aynı zamanda arkadaşlarınıza hediye edebileceğiniz tüm ürünlere de Woomino üzerinden ulaşabilir, isterseniz kendi adresinize, isterseniz de arkadaşınızın adresine sipariş verebilirsiniz. Siz de birbirinden farklı ürünler, uygun fiyat avantajları ve konforlu bir alışveriş deneyimi için Woomino’yu tercih edebilirsiniz.

Ürün ve Kampanyalarımıza Woomino Instagram hesabımızdan ulaşabilirsiniz.


Bilgisayar Temizliği Nasıl Yapılır? hakkında çeşitli detayları paylaştığımız içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bu ve bunun gibi içeriklerin devamı için bizleri takipte kalın.

Woomino BLOG

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir