fbpx

Bulaşık Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır?

Bulaşık Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır?

Bulaşık makinelerimiz evimizdeki en büyük yardımcılarımızdan biridir. Yemek kirlilerimizi, bulaşıklarımızı tertemiz yapar ve yeniden kullanmaya hazır hale getirir. Üstelik bunu elde yıkamadan çok daha az su ve az enerji kullanarak yapar. Bulaşıklarımızı temizleyen bu makinenin nedense hep temiz kaldığı gibi bir algı oluşur birçoğumuzda… Fakat tuzunu, parlatıcısını ve genel temizliğini aksattığımız sürece, makinemizden uzun ömürde aynı performansı bekleyemeyiz. Hatta bazı arızalar yaşama ihtimalini arttırmış oluruz. Bulaşık makinesi temizliği ve bakımı için harcayacağımız vakit ve paradan çok daha fazlasını arıza durumlarında vermek zorunda kalabiliriz. O sebepten bulaşık makinesi temizliği oldukça önemlidir. Bulaşık makinesi temizliği doğal yöntemlerle yapılabileceği gibi temizleme ürünleri ile de yapılabilir.

Bulaşık Makinesi Temizliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler:

Bulaşık makinesi temizliği için, ilk bilmemiz gereken hangi bölmelerinin olduğu ve o bölmelerin her birinin nasıl temizleneceğidir. Makineye en çok zarar veren, tıkayan, arızalanmasına neden olan şey yemek artıklarıdır. Bulaşıklarınızı makinenize yerleştirirken su ve fırça yardımı ile ya da süngerle onları artıklardan ve yemek kalıntılarından iyice arındırmanız çok önemlidir. Ayrıca düzenli şekilde, yemek artıklarını eğer kalmışsa makinenizin gider kısımlarından temizlemeniz oldukça önemlidir.

Şimdi temizlik için bölmeleri ve temizlenme şekillerine gelin birlikte bakalım…

Bulaşık makinesi pervane temizliği: Üst rafın altında ve en altta bulunan pervaneleri (su püskürtme kollarını) kontrol edin. Pervanelerin su püskürttüğü delikler çeşme suyu aldıkları için zamanla kireçlenebilir. Bunun için bir iğne yardımıyla deliklerdeki tıkanmaları giderin. Sirke ile silin ve bol su ile yıkayın.

Alt pervane: Alt pervane deliklerinin tıkanıp tıkanmadığını kontrol edin. Tıkanıklık varsa pervaneyi çıkarıp temizleyin. Alt pervaneyi yukarı doğru çekerek çıkarabilirsiniz.

Üst pervane: Üst pervane deliklerinin tıkanıp tıkanmadığını kontrol edin. Tıkanıklık varsa pervaneyi çıkarıp temizleyin. Üst pervaneyi somununu sola doğru çevirerek ayırabilirsiniz. Üst pervaneyi yerine takarken somunu tam olarak sıktığınızdan emin olun.

Bulaşık makinesi filtre temizliği: Sıklıkla karşılaşılan problemlerden biri, makinenin en altında bulunan filtrenin tıkanması sonucu bulaşık makinesinin suyu boşaltamamasıdır. Bu problem teknik personel gerektirmeden de halledilebilir. Yapmanız gereken şey, makinenin filtresini yerinden çıkarıp temizlemektir. Eğer sorun bu filtreden kaynaklanıyorsa, temizlik sonrası makine normal şekilde suyu tahliye etmeye başlayacaktır. Bulaşık makinesinin tabanı ve filtresi en çok kir ve bakteriye rastlayacağınız bölgedir. Makinenin verimli çalışması için filtreleri haftada en az bir kez temizleyin. Filtreler üzerinde yemek artığı kalıp kalmadığını kontrol edin. Genellikle kapağın altına su gitmez ve bu bölge daha yağlı ve kirli olur. Burayı temizlemek için bir eldiven takarak, filtreyi ve teli çıkartıp bol suda sirke ve ardından arap sabunu ile yıkayın.

Bulaşık Makinesi Boşken Nasıl Temizlenir?

Bulaşık makinesi doğal temizlik yöntemleri: Doğal temizlik yöntemleri arasında en etkili bakteri ve koku giderici yöntem şudur: Alt ve üst rafları yerleştirin. Yani rafları içerisinde kalsın. Deterjan gözünü karbonat ile doldurun. Makine boşken, üst rafına cam ya da devrilmeyecek ağır bir kap içinde bir bardak beyaz sirke veya elma sirkesi koyun. Makinenizi yüksek ısıda uzun programda çalıştırın.

Bulaşık makinesi temizliği limon tuzu ile: Limon tuzu, makine temizliğinde kullanılan çok etkili bir yöntemdir. Makinenizde oluşan küçük çaplı bir arızayı bile giderebilir. Denemenizde fayda var, uygulamasını şu şekilde yapabilirsiniz: 1 litre kadar beyaz sirkeyi bir kaba boşaltın ve içerisine 1 avuç kadar limon tuzu ekleyin ve limon tuzları eriyene kadar karıştırın. Daha sonra bu karışımı makinenizin kapağını açıp direkt makinenizin içerisine boşaltın ve yüksek sıcaklıktaki bir programda çalıştırın. Bu yöntem sadece makinenizin görünen kısımlarının temizliği için değil aynı zamanda içerisinde ve gider kısımlarında oluşan kireçlenmeleri de gideriyor.

Bulaşık makinesi temizliği için yukarıda bahsedilen yöntemlerden birini deneyebilirsiniz. Eğer yeni bir bulaşık makinesine ihtiyaç duyuyorsanız ise Bulaşık Makinesi kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır?

Teknolojinin Hızını Woomino’da Yakala

Ev & yaşam ve elektronik ürünlere ilgi duyuyor, ancak teknolojinin hızı bütçenizi yoruyorsa binlerce ürün arasından size en uygununu Woomino’da bulmanız mümkün. Son model televizyon, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, buzdolabı ve küçük ev aletleri alarak teknolojiyi evine taşımak isteyen online alışveriş tutkunları için Woomino, kaliteyi zengin ürün çeşitleri arasından en uygun fiyata temin etmenizi sağlıyor. Mutfaklarınızın olmazsa olmazı; kahve makinesi, mikser, blender, tost makinesi, meyve sıkacağı gibi zengin ürün yelpazesi de Woomino’da beğeninize sunuluyor.

İnternet (woomino.com) üzerinden alışveriş yapmak, üstelik bunu geniş ürün çeşitliliği ve uygun fiyatlar ile gerçekleştirmek pek çok insan için terapi gibidir. Bu yüzden siz de alışveriş yaparak kendinizi rahatlatmak ve ihtiyaçlarınızı karşılamak için Woomino’yu ziyaret edebilirsiniz.

Tüm İhtiyaçlarınız Bir Tık Uzağınızda

Yalnızca kendi evinizde kullanabileceğiniz değil, aynı zamanda arkadaşlarınıza hediye edebileceğiniz tüm ürünlere de Woomino üzerinden ulaşabilir, isterseniz kendi adresinize, isterseniz de arkadaşınızın adresine sipariş verebilirsiniz. Siz de birbirinden farklı ürünler, uygun fiyat avantajları ve konforlu bir alışveriş deneyimi için Woomino’yu tercih edebilirsiniz.

Ürün ve Kampanyalarımıza Woomino Instagram hesabımızdan ulaşabilirsiniz.


Bulaşık Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır? hakkında çeşitli detayları paylaştığımız içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bu ve bunun gibi içeriklerin devamı için bizleri takipte kalın.

Woomino BLOG

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir