Buzdolabı Neden Soğutmaz?

Buzdolabı Neden Soğutmaz?

“Buzdolabı alt kısmı neden soğutmaz?” veya “No frost buzdolabı neden soğutmaz?” sorularınız için ilk bakacağınız şey cihazın elektrik alıp almadığını kontrol etmek. Durum fişin iyi takılmamış olması kadar basit de olabilir, kablolar elektriği iletmiyor da olabilir.

Buzdolaplarında soğutma kontrolü soğutmayı talep eder. Birçok buzdolabı modeli için konuşursak dondurucudaki fan çalışıyorsa soğuk kontrolü açıktır. Ama bazı makineler, kapı açıldığında evaporatör (buharlaştırıcı) fanını kapatır. Emin olmak için kapı düğmesini elle açın.

Kompresör çalışmıyordur. Bunu buzdolabını dinleyerek anlamanız mümkün ama emin olmak adına cihazı çekmeniz, arka panelini çıkarmanız ve titreşimi hissetmeniz gerekir. Kompresör siyah bir bovling topuna benzeyen parçadır.

Boru hattında yeterince freon (soğutucu gaz olarak kullanılan klorofluoro-karbon), teknik adıyla R-134a olmalıdır.

Evaporatör fanının çalışmasının yanı sıra evaporatör bobininin ve buzdolabıyla dondurucunun arasındaki hava kanallarının buzsuz olması gerekir.

Buzdolabıyla dondurucu arasındaki hava akışını ayarlayan tampon kapı açık olmalıdır. Her buzdolabında bu kapıdan olmaz. Bazılar kullanıcı tarafından ayarlanabilir. Buzdolabına yukarıdaki bir kanaldan bir miktar soğuk hava geliyorsa bu kapı açıktır.

Buzdolabının kapısını kapattığınızda içerideki ışığın kapanması gerekir. soğutma sistemi ampulün ürettiği ısıyla baş edemez.

Atık su kanalları tıkandığında bu sular donarak hava kanallarını tıkayabilir. Bu, sıkça rastlanan ve epey ekonomik bir şekilde çözülebilen bir sorundur.

Buzdolabı Soğutmuyorsa Ne Yapılabilir?

Buzdolabı soğutmuyor ise üstteki adımlardan hangisinin gerçekleştiğine bakabilirsiniz. Bazı sorunlar gerçekten göründüğünden basit olabilir. Ama bazı sorunlar da daha karmaşık ve teknik olabilir. Fanlardan biri veya buzdolabı motoru değiştirilirken her bir bağlantının doğru sökülüp bağlanması şart.

Merak edenler için: Arızaların en sık görülebildiği evaporatör fanı buzlukta yer alır. Buzluğun arkasındaki kapağı çıkardığınızda pervaneli yapı aradığınız buzdolabı parçası.  Kondenser fanı ise buzdolabının alt kısmında yer alır. Arka kapağı açtığınızda kocaman pervanenin görülmemesi imkansız.

Elektrikli bir cihazla karşı karşıyasınız; yaptığınız yanlış bir hareket önce size, sonra buzdolabına zarar verme yeteneğine sahip. O yüzden buzdolabı tamiri için bir uzmana başvurmanızda fayda var. Mesela, atık su kanallarının temizliği bir teknisyen tarafından yapılmalıdır. Birçok buzdolabı markasının yetkili servisleri sorununuzu kısa sürece çözecektir.

Arçelik buzdolabı, Bosch buzdolabı, Samsung buzdolabı, Profilo buzdolabı ve diğer buzdolabı modelleri için Buzdolabı kategorimize göz atabilirsiniz.

Buzdolabı Neden Soğutmaz?

Teknolojinin Hızını Woomino’da Yakala

Ev & yaşam ve elektronik ürünlere ilgi duyuyor, ancak teknolojinin hızı bütçenizi yoruyorsa binlerce ürün arasından size en uygununu Woomino’da bulmanız mümkün. Son model televizyon, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, buzdolabı ve küçük ev aletleri alarak teknolojiyi evine taşımak isteyen online alışveriş tutkunları için Woomino, kaliteyi zengin ürün çeşitleri arasından en uygun fiyata temin etmenizi sağlıyor. Mutfaklarınızın olmazsa olmazı; kahve makinesi, mikser, blender, tost makinesi, meyve sıkacağı gibi zengin ürün yelpazesi de Woomino’da beğeninize sunuluyor.

İnternet (woomino.com) üzerinden alışveriş yapmak, üstelik bunu geniş ürün çeşitliliği ve uygun fiyatlar ile gerçekleştirmek pek çok insan için terapi gibidir. Bu yüzden siz de alışveriş yaparak kendinizi rahatlatmak ve ihtiyaçlarınızı karşılamak için Woomino’yu ziyaret edebilirsiniz.

Tüm İhtiyaçlarınız Bir Tık Uzağınızda

Yalnızca kendi evinizde kullanabileceğiniz değil, aynı zamanda arkadaşlarınıza hediye edebileceğiniz tüm ürünlere de Woomino üzerinden ulaşabilir, isterseniz kendi adresinize, isterseniz de arkadaşınızın adresine sipariş verebilirsiniz. Siz de birbirinden farklı ürünler, uygun fiyat avantajları ve konforlu bir alışveriş deneyimi için Woomino’yu tercih edebilirsiniz.

Ürün ve Kampanyalarımıza Woomino Instagram hesabımızdan ulaşabilirsiniz.


Buzdolabı Neden Soğutmaz? hakkında çeşitli detayları paylaştığımız içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bu ve bunun gibi içeriklerin devamı için bizleri takipte kalın.

Woomino BLOG

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir