Fırın İçi Nasıl Temizlenir?

Fırın İçi Nasıl Temizlenir

Fırın İçi Nasıl Temizlenir

Fırın temizliği için nereden başlayacağınıza karar veremiyorsanız, içeriden dışarıya doğru bir temizlik sırası izlemek iyi bir fikir olabilir. O halde kolları sıvayarak önce fırın tepsilerini, ızgarayı ve sökülebiliyorsa cam kapak bölümünü çıkarın.

1. Adım: Temizlik için kendi karışımınızı hazırlayın.

Sökülebilen tüm parçaları çıkardıktan sonra artık fırının yağ, kir ve yemek kalıntılarıyla dolu iç bölümünü temizlemeye başlayabilirsiniz. Bunun için kendi imkanlarınızla basit bir formül uygulamak istiyorsanız, kabartma tozu ve bir miktar suyu macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Ardından bu karışımı kuytu köşeler de dahil olmak üzere fırının içindeki tüm lekeli alanlara uygulayın ve yaklaşık bir saat kadar bekletin.

2. Adım: Fırın ızgarasını temizleyin.

Basit ama etkili formülünüz sihirli gücünü gösterene kadar bir yandan ızgara raflarını temizlemeye başlayabilirsiniz. Izgarada zorlu lekeler yoksa beyaz sirke ve kabartma tozu karışımıyla iyice silerek kurumaya bırakabilirsiniz. Eğer daha fazla ilgiye ihtiyaç duyuyorsa, sabunlu sıcak suda beklettikten sonra yoğun kirleri nazikçe ovalayarak çıkarmaya çalışın.

3. Adım: Fırındaki karışımı ovalayın.

Kabartma tozu karışımını yeterince beklettiyseniz sırada kuruyan macunu lekeli bölümlere yedirme uygulaması var. Bu aşamada yumuşak bir sünger kullanmayı deneyebilirsiniz fakat macun tabakasını kazımak için alüminyum folyolar daha etkili sonuç veriyor. Bulaşık teli gibi malzemeleri kullanmamaya dikkat edin çünkü hassas yüzeyleri çizebilirsiniz.

4. Adım: Sprey karışımı püskürtün.

Sprey şişesine sirke ve bir miktar bulaşık deterjanı ekledikten sonra fırının iç yüzeylerine püskürtün. Kabartma tozu kalıntıları sirkeyle tepkimeye girdiği için bazı bölgelerin köpürdüğünü görebilirsiniz. Yaklaşık 10-15 dakika bekledikten sonra nemli bir temizlik bezi ile tüm kalıntıları temizleyin.

Fırın Tepsisi Nasıl Temizlenir?

Yanmış yemek kalıntıları, yapış yapış yağlar ve rahatsız edici bir koku… Hor kullanılan fırın tepsilerinin ortak kaderi olan bu sorunlarla ilgilenmek gözünüzde büyüyebilir.

İyi haber şu ki, fırın tepsinizi eski ihtişamına kavuşturmak için bir dizi ipucunu bir araya getirdik:

Tepsiyi kağıt havluyla silerek kurumuş kirleri kabaca alın.

Sıcak sabunlu suda yaklaşık yarım saat bekleterek lekelerin çözünmesini bekleyin.

İnatçı yemek kalıntılarını çözmek için bir miktar kabartma tozunu eşit bir şekilde tepsiye serpiştirin ve sirke ekleyerek tepkimeye girmesini bekleyin.

Tepsiyi sıcak su dolu geniş bir kaba koyarak yarım saat bekletin.

Sudan çıkardıktan sonra alüminyum folyolar ile top şeklinde bir yumak oluşturarak kalıntıları ovalayın.

Bu temizlik rutini oldukça genel talimatlar içerdiği için fırın tepsinizin malzemesine göre farklı uygulamaları denemek isteyebilirsiniz.

Çelik fırın tepsisi nasıl temizlenir?

Çelik, fırçalamaya dayanabilen sert bir malzeme olduğu için ovma pedi, bulaşık teli veya süngerin pürüzlü tarafını kullanabilirsiniz. Unutmadan, bulaşık teli etkili sonuçlar verse de tepside küçük çiziklere neden olabilir.

Tepsiye su ve birkaç damla bulaşık deterjanı ekleyerek ocağa koyun.

Yaklaşık beş dakika hafif bir şekilde kaynatın.

Su soğuduktan sonra yanmış yağı çıkarmak için tepsiyi bulaşık teliyle hafifçe ovalayın.

Alüminyum fırın tepsisi nasıl temizlenir?

Alüminyum malzemeler paslanmaz çeliğe benzer yöntemlerle temizlenebiliyor; ancak bazı ürünlerde daha yumuşak bir fırça kullanmanız gerekebilir.

Tepsinin yağlı bölümlerine krem tartar serpin.

Yüzeyi kaplayacak şekilde su ekleyin ve ocakta beş dakika boyunca kaynatın.

Tepsiyi duruladıktan sonra folyo veya yumuşak bir bezle yağ lekelerini silin.

Yanmaz yapışmaz fırın tepsisi nasıl temizlenir?

Yapışmaz tavaların kaplamasına zarar vermemek için sert ve tel fırçalar kullanmaktan kaçınmanız gerekiyor. Bunun yerine ovma pedi kullanabilir veya temizlik öncesi ıslak kağıt havlularla lekelerin yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

Tepsiye kabartma tozu serptikten sonra üzerine sirke dökün.

Yaklaşık 30 dakika yağın çözünmesini bekleyin.

Duruladıktan sonra nazik bir bezle ovalayarak yağları çıkartın.

Fırın Camı Nasıl Temizlenir?

Fırın İçi Nasıl Temizlenir

Fırın camları pişirme sırasında büyülü manzaralara sahne oluyor. Pizzadaki peynirin dağılışını veya kabaran kekleri görmek isteyenlere keyifli dakikalar yaşatıyor. Bu yüzden, mutfaktaki eğlenceyi kaybetmemek için fırın camı temizliğine gerekli özeni göstermek gerekiyor.

Fırın Camının Dış Temizliği:

Favori cam temizleyici ürününüzü cömertçe püskürtün.

Toz lekelerini silmek için temiz ve kuru bir bezi dairesel hareketlerle kullanın.

Başka bir mikrofiber bez ile kurutarak fırın camı dışını parlak bir görünüme kavuşturun.

Fırın Camının İç Temizliği:

Kurumuş yağ lekelerini sökmek için bezi bulaşık sabunu ve su karışımına batırarak camı iyice ovalayın.

İlk adım işe yaramazsa, yağ sökücü bileşenlere sahip bir temizlik solüsyonu kullanmayı deneyebilirsiniz.

Camın iç bölümü daha fazla ilgiye ihtiyaç duyuyorsa, karbonat ve suyu macun haline getirerek her yere iyice yedirin ve bir süre bekledikten sonra nemli bir bezle silin.

Unutmayın, fırın camını temiz tutmak temizlemekten çok daha kolay. Her çalıştırmadan sonra düzenli silme alışkanlığı edinerek mutfaktaki eğlencenizi sürekli ve daha şık bir hale getirebilirsiniz.

Fırın İçi Nasıl Temizlenir

Teknolojinin Hızını Woomino’da Yakala

Ev & yaşam ve elektronik ürünlere ilgi duyuyor, ancak teknolojinin hızı bütçenizi yoruyorsa binlerce ürün arasından size en uygununu Woomino’da bulmanız mümkün. Son model televizyon, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, buzdolabı ve küçük ev aletleri alarak teknolojiyi evine taşımak isteyen online alışveriş tutkunları için Woomino, kaliteyi zengin ürün çeşitleri arasından en uygun fiyata temin etmenizi sağlıyor. Mutfaklarınızın olmazsa olmazı; kahve makinesi, mikser, blender, tost makinesi, meyve sıkacağı gibi zengin ürün yelpazesi de Woomino’da beğeninize sunuluyor.

İnternet (woomino.com) üzerinden alışveriş yapmak, üstelik bunu geniş ürün çeşitliliği ve uygun fiyatlar ile gerçekleştirmek pek çok insan için terapi gibidir. Bu yüzden siz de alışveriş yaparak kendinizi rahatlatmak ve ihtiyaçlarınızı karşılamak için Woomino’yu ziyaret edebilirsiniz.

Tüm İhtiyaçlarınız Bir Tık Uzağınızda

Yalnızca kendi evinizde kullanabileceğiniz değil, aynı zamanda arkadaşlarınıza hediye edebileceğiniz tüm ürünlere de Woomino üzerinden ulaşabilir, isterseniz kendi adresinize, isterseniz de arkadaşınızın adresine sipariş verebilirsiniz. Siz de birbirinden farklı ürünler, uygun fiyat avantajları ve konforlu bir alışveriş deneyimi için Woomino’yu tercih edebilirsiniz.

Ürün ve Kampanyalarımıza Woomino Instagram hesabımızdan ulaşabilirsiniz.


Fırın İçi Nasıl Temizlenir hakkında çeşitli detayları paylaştığımız içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bu ve bunun gibi içeriklerin devamı için bizleri takipte kalın.

Woomino BLOG

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir